Marie Kondo – kategorie oblečení

Marie Kondo – kategorie oblečení

  • 301

Postavte se před svou skříň a buďte k sobě upřímní. Vážně potřebujete tolik oblečení? Většina z vás určitě odpoví ne. Přesto si pravidelně nakupujeme další a další kousky. To mi sluší, tuhle barvu ještě nemám, triček není nikdy dost… Znáte to také, že? Pojďme za tímhle přemýšlením udělat tlustou čáru. A nalaďte se na vlnu radosti se vzdušným šatníkem.

V předchozích článcích jsme vám představili metodu KonMari. Dnes odhalíme první kategorii úklidu – OBLEČENÍ. Pokud se rozhodnete vyzkoušet úklid podle KonMari, bude úklid vašeho šatníku první meta.

Začínáme od nejjednodušší kategorie. Nejjednodušší znamená – nejjednodušší pro rozhodování. Snadno určíte, zda si chcete dané oblečení ponechat nebo ho pošlete dál.

Vy sami nejlépe víte, které tričko nebo kalhoty vám sluší, v čem se cítíte dobře, nebo co jste naopak ze skříně už rok nebo 2 nevzali na sebe. Zkrátka dokážete celkem snadno rozlišit, které oblečení si zaslouží mít ve skříni své místo a se kterými kousky se nadobro rozloučíte.

MÉNĚ VĚCÍ, VÍCE RADOSTI

Jedna naše klientka si často stěžovala, že se pořád nemůže „vyhrabat“ z prádla. Pořád pere, žehlí, uklízí prádlo do skříně. Prádlo je pro ni každodenní strašák. Otevřeli jsme společně skříň, která doslova „přetékala“ oblečením, kabelkami, šátky, pásky apod. Pokaždé když klientka vyprala, dlouhý čas trávila úklidem oblečení, protože musela pro čisté kousky ve skříni „najít místo“. Už jen myšlenka na to, že vlastně nemáte dost místa pro své věci, je demotivace.

Proto je důležité nechat si pouze ty věci, které vám skutečně dělají radost a cítíte se v nich komfortně.

Dali jsme vše z šatníku na jednu hromadu. Během jednoho odpoledne jsme vyřadili 1/3 věcí, které již naší zákaznici nedělaly radost. Přála bych vám vidět její nadšený výraz, když jsme naskládali probrané oblečení do skříně zpět. Je to nepopsatelný pocit.

Dobrá zpráva je, že i vy ho můžete zažít. Stačí se držet pár pravidel.

JAK SI ÚKLID ZORGANIZOVAT

Udělejte si čas

Projděte si celou vaši domácnost a dejte na jednu hromadu všechny:

  • Svršky (trička, tílka, košile, svetry, mikiny)
  • Dolní kusy (kalhoty, sukně, šortky)
  • Šaty Oblečení z předsíně a šatny (saka, kabáty, bundy, obleky)
  • Sportovní oblečení
  • Ponožky a spodní prádlo, plavky
  • Pyžama, noční prádlo
  • Kabelky, batohy
  • Doplňky (šátky, pásky, klobouky, čepice, rukavice)
  • Oblečení pro zvláštní příležitost (uniformy, dresy)
  • Boty

Nevynechte žádný kout a na nic nezapomeňte. A proč vše na jednu hromadu? Jen tak uvidíte, co vše máte a budete se moci rozhodnout, co vše potřebujete.

CO KDYŽ SE NEMŮŽU ROZHODNOUT?

Začněte se probírat jednotlivými kousky a dávejte na hromádku ty věci, které pro vás mají hodnotu. Vyberte nejdřív to, co víte, že si chcete ponechat. Oblečení, u kterého si nejste jisti, zkoušejte a vyhodnocujte. Oblečte si tričko, podívejte se do zrcadla. Cítíte se v něm fajn a dělá vám radost? Pak si jej ponechte. Oblečte si šaty, podívejte se do zrcadla. Střih je fajn, ale nelíbí se vám barva a proto vždy tričko zase svléknete a vezmete si jiné? Vyřaďte jej. Oblečte si sukni, podívejte se do zrcadla. Líbí se vám barva i střih, ale materiál vám vadí od prvního okamžiku? Vyřaďte ji. A takto postupujte se všemi kousky.

Těm kouskům, kterým se rozhodnete dát sbohem, poděkujte, že vám sloužily a pošlete je zase o dům dál.

JAK SKLÁDAT OBLEČENÍ. KOMÍNKY? DĚKUJI, NECHCI.

Máte probráno a chystáte se uklidit věci zpět do skříně? Počkejte s tím chviličku. Způsob skládání věcí podle KonMari metody je jiný, než na který je většina z nás zvyklá. Přehledné je, skládat věci nastojato a pokládat je vedle sebe nejlépe do krabiček nebo zásuvek. Díky tomu získáte perfektní přehled o tom, co máte, a oblečení se vám při vytahování ani nerozhází. Pak se vám už žádný komínek s tričky nebude hroutit jako domeček z karet. Navíc ušetříte spoustu místa.

CO S VYŘAZENÝMI KOUSKY?

Je vám líto vaše oblečení bez rozmyslu vyhodit? Nezoufejte, máte spoustu možností, jak
s vyřazeným oblečením naložit.

Využít můžete

  • SWAP – neboli výměna. Funguje na jednoduchém principu. Přinesete na místo konání swapu oblečení, doplňky, bižuterii a odnést si můžete cokoliv, co potřebujete či se vám líbí ZDARMA. Účelem SWAPU je přinést fajn věci, co mohou ještě posloužit dál. Důležité je, aby donesené věci, našly své nové majitele.
  • PRODEJTE NEBO NABÍDNĚTE ONLINE – V dnešní době je spousta možností, kde nabídnout oblečení k prodeji. Nebo jej nabídněte např. na sociálních sítích.
  • CHARITA – Armáda spásy, nebo sběrné kontejnery – žluté, které spadají pod Diakonii Broumov, nebo červené s logem Červeného kříže. V Praze i jiných velkých městech najdete různé charitativní organizace, které rádi přijmou Vaše vytříděné oblečení.
  • BLEŠÍ TRH – snadná cesta, kterou se můžete starého oblečení zbavit a přitom si vydělat. V mnoha městech mají bleší trhy skoro festivalovou atmosféru

STOJÍ TO ZA TO!

Ať už se rozhodnete naložit s vyřazeným oblečením jakkoliv, věřte, že ta úleva, která se dostaví vždy, když otevřete vaši skříň, bude nepopsatelná. Pak už si jen na chvíli odpočinout a pustit se do další kategorie.

Na článek k další kategorii – KNIHY – se můžete těšit již za 14 dní. Do té doby vám držíme palce.

A pokud budete cokoliv potřebovat, neváhejte se mi ozvat.

Budeme rádi, když nám dáte vědět, že jste se do úklidu pustili a jak vám to jde.

Mějte krásný den,
Vaše Oksana Bočková

KONTAKTUJTE MĚ!